İÇ KAPI SEÇİMİ

Ev içinde mahremiyetimizi ve özelimizi korumanın en önemli yolu şüphesiz ki iç kapılarımızdır. Fakat dekorasyonun önem kazanması ile beraber kapılar da şekil değiştirdi ve çok daha şık şekiller almaya başladı. Kapılar evlerinize bir karakter kazandırmak ve yaşam alanlarının dekorasyonunu daha göz alıcı hale getirmek için oldukça önemli tasarım unsurlarıdır. Her ne kadar ilk etapta kapılar iç yaşam alanlarının tasarımında geri planda kalıyor gibi görünse de aslında farklı kapı modelleri evinizin ambiyansını tamamen değiştirecek kadar kuvvetli etkilere sahiptir.
İç mekan tasarımlarında kullanılan kapıların tamamına yakını ahşap malzemeden yapılır, geçmişten günümüze bir çok farklı şekilde dizaynı yapılmış bu kapıların dış etkenlerden etkilenmemesi ve temizliğinin ve bakımının genelde ev temizliği ile beraber yapılması sonucu ahşap malzemenin bir sıkınıtısı olmamaktadır. ancak bununla birlikte daha ucuz ve kolay kullanımı olmasından dolayı plastik ve pvc malzemeden yapılan kapılar da kullanılmaktadır. Özellikle tuvalet kapılarının bu malzem ile yapılabildiğini söyleyebiliriz.
Bununla birlikte kapıların sadece yapıldığı malzemeler değil, kullanım hareketi ve kendi dizaynı da değişkenlik göstermektedir. Genellikle normal şekilde açma – kapamaya dayanan iç mekan kapıları, son dönemde kayar paneller şeklinde de dizayn edilebilmektedir. Özellikle tuvalet, mutfak ve banyo gibi bölümlerde yeni tarz olarak sürmeli kapılar tercih edilmektedir. Yine ekonomik oluşu ve takıldığı yerin şeklinin sıkıntısına göre pvc malzemeli katlanmalı (akordeon kapı) kapılar da ucuz yollu ve pratik bir çözüm olarak karşımıza çıkar. Son olarak da eski geleneksel iç mekan kapılarında üst bölümün cam malzeme içerdiğini görmekteyiz. Ancak bu tarz son dönemde ısı ve ses yalıtımı açısından yerini tamamen tek parça ve kapalı olan iç mekan kapılarına bırakmıştır.

Eğer aklınızda modern bir ev yaratmak varsa, o halde doğru kapı  seçimleri hayallerinizdeki evi yaratmada büyük rol oynayacak demektir. Modern kapı  modelleri seçenekleri arasında size en uygun olanı bulmak için önceliklerinizi listelemeniz ve bunu bütçenizle orantılı bir şekilde planlamanız gerekiyor. Hem bütçenize hem de ihtiyaç ve isteklerinize uygun kapı modellerini homify sayfalarında bulabilir ve fikir yazısı sayfalarınıza ekleyerek aralarında seçim yapabilirsiniz. Üstelik istediğiniz zaman kapı  üreticileri ile iletişime geçmek ve size yakın olan bölgedeki profesyonel uzmanları bulmak da homify sayfaları aracılığıyla çok kolay. 

 

İÇ KAPI SEÇİMİ” üzerine bir düşünce

  1. Bu bilgilendirme suntalam üzerine çok yerinde olmuş, suntalam fiyatlarını da güncel verirseniz çok memnun olurum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir