MDF İLE SUNTA ARASINDAKİ FARK

suntalam nedir?

Mobilya seçiminde genelde sağlamlık açısından mdf tercih sebebidir, ancak günümüz teknolojisinde suntalam da daha kaliteli ve sağlam üretime geçmiştir. Bilindiği gibi suntalamın ham maddesi talaş ve tutkal dır ama günümüzde çeşitli kimyasallarla karıştırılıp sağlamlığı arttırılmıştır.  suntalamın standartlara uygun üretilmesi malzemeyi sağlam ve kaliteli yapar. Suntalam talaştan üretildiği için gerekli özen gösterilmezse hava boşlukları kalabilir bu da suntalamı kalitesiz yapar.

kullanıldığı yerler;

Suntalamın nemli ve rutubetli yerlerde kullanıma uygun değildir. Bunun dışında mdf kadar kaliteli bir üründür çocuk odası, yatak odası, bebek odası gibi mobilyalarda rahatlıkla kullanılabilir.

mdf nedir?

Mdf, ağaç tozu, tutkal ve çeşitli kimyasalların preslenmesi ile elde edilir. Ana malzeme toz olduğu için sıkışması kolaydır ve daha sağlamdır. Ancak kaliteli malzeme ve standartlara uygun üretimi kaliteyi belirleyicidir.

kullanım yerleri;

mdf neme ve rutubete dayanıklı olması sebebiyle, banyo ve mutfak dolaplarında kullanımı uygundur. gardolap kapılarında ve dayanıklılık gerektiren tüm mobilya çeşitlerinde kullanılır.

sunta ve mdf yi kıyaslarsak;

  • Mdf  suntalam malzemesine göre daha sağlamdır.
  • suntanın fiyatı mdf den daha uygundur.
  • sunta nem ve rutubete dayanıklı değildir. Mdf ise daha dayanıklıdır.
  • sunta ile yapılmış mobilyalar, mdf ile yapılmış mobilyadan daha hafiftir.
  • sunta renk çeşitleri mdf ye göre sınırlıdır.

 

MDF İLE SUNTA ARASINDAKİ FARK” üzerine bir düşünce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir